За едни придобиването на определена категория шофьорски курсове е въпрос на лично удовлетворение, удобство да се предвижват от точка А до точка Б. За други обаче се е превърнало в професия . да научиш нещо ново и да го превърнеш в своя професия е възможност за всеки водач да се развие и да предоставя определен вид транспортни услуги. Но за можете да извършвате такива е нужно да придобиете определена квалификация. Категориите С, СЕ, Д, ДЕ са част от така наречените професионални шофьорски курсове. Те дават възможност на водачите да оперират с по-мощни и тежкотоварни превозни средства както за лични цели така и с оглед на своята професионална ориентация. Поставените цели могат да бъдат свързани с покупката на по-едрогабаритно превозно средство, което да ползвате за лични нужди. Изискването да притежавате категория с за да управлявате машини над 3 тона и половина е част от нормативното уредба на българското законодателство. Затова ако искате да се сдобиете с такава категория е нужно на първо място да се съобразите с критериите на закона за записване и хорариум на теоретичните и практическите часове.
Всеки човек си има поставени житейски цели. Ако сте решили да станете професионален шофьор е важно да започнете отнякъде. Обикновено придобитата категория В за водачи на моторни превозни средства прераства в категория С и така нататък. Именно целта, която следвате е определяща за това колко професионално ще се развиете като шофьор. Шофьорската книжка с отбелязана буква С ви дава право да управлявате тежкотоварни превозни средства над три тона и половина, но преди за се впуснете в това предизвикателство е важно да имате завършен курс от категория В. За да продължите в професионалното си обучение като шофьор трябва да сте навършили 21 годишна възраст. Инвестицията в шофьорски курс може да се превърне в една добра инвестиция. Много млади мъже създават собствен бизнес в областта на транспортните услуги и първо те се превръщат в основен изпълнител. Покупката на бус или камион, с който да извършвате транспорт на всякакви товари от мебели до плодове и зеленчуци изисква специализирана квалификация.
Ако шофирането ще се превръща във ваша професия е наистина важно да се запознаете с основните насоки и законодателни изкисквания. Обучението при шофьорски курс категория с преминава в 14 теоретични учебни часа и практическо обучение – 20 учебни часа. Изграждането на умения за управление на тежкотоварен автомобил изисква специално отношение. Лекият автомобил е сравнително маневрен и лесен за управление. За да извършваш обаче транспортна услуга с натоварен със стока камион или бус трябва да покажеш висока отговорност и множество умения. Знаете ли например, че за да бъде нает един шофьор в мебелна фирма задължителното условие , на което трябва да отговаря е да притежава свидетелство за правоуправление на превозно средство категория с. Това не е приумица на бъдещия работодател. На практика се оказва, че всъщност водачите на тежкотоварни автомобили трябва да умеят да носят отговорност за своите действия. Независимо от това ,че товара трябва да е добре укрепен е важно да се има предвид и това, че всяка повреда е за сметка на лицето, което извършва транспортната услуга. Това е вид материална отговорност и наистина е определящо да бъдете максимално добре обучени и да имате натрупан опит за да можете да се справите с поставената работа.
С подобряване на бизнеса и неговото развитие е важно фирмите да обучават своите работници и служители. Дори допълнителния курс категория с може да е предпоставка за оптимизиране на фирмените разходи и уплътняване часовото време на работещите. На практика, ако един мебелист към момента няма заготовка за мебели той може да бъде ангажиран с транспортирането им до клиент, магазини или други места. Не е нужно служителите да излизат в неплатен отпуск, а просто да бъдат преквалифицирани и да запазят работните си места.
С колкото повече квалификации разполага един човек то толкова по –ценен като служител става. Шофьорската книжка не е нужна само за да карате личния си автомобил. Много млади хора записват такъв курс категория С с основна цел да повишат професионалните си умения. Една шофьорска книжка може да ви даде възможност да работите допълнително и така да печелите повече. За транспортирането на мебели трябва да имате не просто шофьорска книжка, с която да управлявате товарния автомобил, в който са натоварени маси и столове. За да стигнат здрави и в безупречно състояние до крайната точка шофьора е този, който знае как освен да шофира возилото , да съумее и да запази целостта на товара.
Казват, че да си шофьор е призвание и богатство. Наистина това е така, ако можеш да вземеш максимума от професията. Въпреки, че не самия документ ни прави добри или лоши водачи на пътя е много показателно как ще бъдат предадени и усвоени основните правила. Никак не са малко проблемите на шофьорите, независимо дали в книжката им е отбелязано, че са водачи на моторни превозни средства от категория А, В,С или други. Ежедневната отговорност, непрестанен стрес и напрежение по всякакъв начин се отразяват на водачите, особено ако превозното средство е натоварен и със скъп товар. Съвета на инструкторите е да бъдете не просто шофьори, а хора. За да можете да се отърсите от тревогите и да намерите баланс в работата си, и да излизате на пътя със самочувствие е препоръчително да се доверите на инструктор, който да ви обучи правилно. При управлението на товарни превозни средства органите на реди и специално тези от ДАИ извършват доста обстойни проверки не само на документите на шофьора и превозното средство, а също така и на вида товар. Дали превозвате мебели, строителни материали или хранителни продукти е важно да сте наясно с високата отговорност, която носите. Превозното средство не бива да е претоварено, което е честа практика сред собствениците с цел да спестят разходи и намалят стойността на курса. Така че се придържайте към това, на което са ви научили при обучените за кър категория С или по-висока.